Atrakce v okolí

Výběh s vlky Srní

  • Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá dřevěná lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky.
  • K výběhu vede cca 2 km dlouhý naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami.
  • Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky.
  • Návštěvnické centrum Srní | Národní park Šumava (npsumava.cz) 

Výběh s bizony Červená

  • Nedaleko Kašperských Hor si budete připadat jako na Divokém západě. U vesničky Červená máte jedinečnou možnost podívat se do očí pravému americkému bizonovi. V ohradách se tu volně pase poměrně velké stádo těchto chlupatých obrů. Rychle si tak navodíte atmosféru rozlehlých prérií, kde se kovbojové a indiáni proháněli na koních ve snaze skolit toho největšího bizona. 
  • Mapa
Bizoni
Bizoni

Soví voliéry Borová Lada

  • Dalším tipem je výprava za sovami do Borové Lady – skupinu těchto opeřenců žijících na Šumavě tu uvidíte ve venkovních voliérách, a to hezky zblízka – návštěvní trasu mezi jednotlivými voliérami tvoří dřevěná stezka s rozšířenými pozorovacími místy.

Venkovní soví voliéry se sovami žijícími v šumavských lesích. Areál umístěn ve starém lomu u obce Borová Lada. Sovy běžně žijící v šumavských lesích se návštěvníkům představují ve venkovních voliérách.  

Běžky nebo kolo?

Co víc si přát...Šumavské zasněžené pláně, třpytící se tisíce ledových krystalků. Při každém vydechnutí se do vzduchu uvolní obláček páry. Člověk klouže a klouže světem ticha a jeho myšlenky se zklidňují. Jen tak brázdí krajinu s prázdnou hlavou.

Cyklotrasy                                                Běžkařské trasy v okolí

Highlandský skot



    Na blízkém Javorníku na farmě Farim nebo na Horské Kvildě si můžete prohlédnout skotský náhorní skot Highland. Uvidíte, jak spokojeně žije v drsných horských podmínkách Šumavy. Malá telátka vypadají jako chundelatí pejsci.

Rozhledna Javorník 

Rozhledna Javorník 

Kamenná rozhledna byla na vrcholu Javorníku postavena v roce 1938 podle projektu arch. Karla Houry ze Sušice. Nachází se na žulovém vrcholu. Výhled z rozhledny je po opravě a nástavbě rozhledny v roce 2003 velmi pěkný. Umožňuje kruhový pohled na pohraniční hory i podhůří, za jasného počasí je možno spatřit na jihozápadě i Alpy. Těsně za rozhlednou byla od října 1938 hranice tzv. Protektorátu Čechy a Morava, takže za německé okupace byl Javorník nejvyšší horou v Čechách. Za okupace sloužila jako protiletadlová pozorovatelna. 

Javorník obdivoval spisovatel Karel Klostermann, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Velmi rád vystupoval na vrchol Javorníku, aby se pokochal pohledem na své milované hory. K Javorníku jako místu jedinečného rozhledu jej pojilo pouto tak silné, že vyústilo přáním, aby na jeho vrcholu byla postavena rozhledna. Pro svůj záměr získal na počátku 20. století několik svých šumavských přátel, zejména profesora V. Zeithamera a J. Šafhausera, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto nápadu.  Javorník na Šumavě (javornik.cz) 

Jelení a rysí výběh Kvilda

    Návštěvnické centrum věnované jelenovitým a rysovi ostrovidovi.

    Součástí venkovního areálu je jelení a rysí výběh.

    Průchod jelením výběhem je možný pouze s průvodcem v prázdninových měsích, a to v časech 10:00, 12:00 a ve 14:00 hodin (mimo dobu ŘÍJE, kdy je vstup do obory uzavřen).

    Mimo stanovenou dobu návštěvy obory s průvodcem, můžete jelení zvěř sledovat ze 2 přístupných vyhlídek. Sledování jelenů a rysů je tedy přístupné i mimo otevírací dobu budovy NC.

    Kapacita parkoviště 50 automobilů a 3 autobusy. Automat na parkovné – osobní automobil: 50,-Kč za každou započatou hodinu, autobus: 160,-Kč.

    • Výběh s jeleny o rozloze cca 9 ha.
    • Výběh s rysy cca 0,5 ha.
    • Mimo výběh pokračuje naučný okruh, který seznamuje se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.
    • Na okruhu jsou lavičky pro odpočinek.

Odkaz: Jeleni a rysi Kvilda 

MENHIRY aneb kosmická energie z prehistorie

Šumava je jedním z nejkrásnějších míst v České republice, kde se střídají lesy, louky, stráně, potůčky a řeky. Toto místo je také plné tajemství a záhad. Blízko rozhledny Javorník se nachází sedm kamenů označovaných jako menhir. Význam slova pochází z bretonštiny men – kámen a hir – dlouhý. Jedná se o kamenný blok zasazený svisle do země a většinou beze stop opracování. Kameny mají svoji moc a sílu a záleží jenom na nás, zda ji dokážeme vycítit a využít. Menhiry jsou dodnes předmětem nejrůznějších spekulací a teorií. Autoři knihy Skrytá česká historie se domnívají, že "kamenným sloupem se lze ,napíchnout´ na podzemní žílu podobně, jako akupunkturní jehlou na energetickou dráhu na lidském těle, a vyvolat tím požadovanou reakci v krajině". Každý ze sedmi kamenů, které po této cestě potkáte, je něčím jedinečný. 

Trasa pěšky

Více informací o jednotlivých menhirech zde 


Šumavskou přírodou

Šumavskou přírodou

Procházka po břehu divoké Vydry, pádící z hor do údolí mezi mohutnými balvany, kamenné moře na vrcholu Luzného, kouzelný a zadumaný svět nejznámějších šumavských jezer - Černého a Čertova, starý prales na Boubíně či rozsáhlou vodní plochu lipenské přehrady. Pobyt v šumavské přírodě je nejlepším balzámem na tělo i na duši. 

Tetřívek obecný na Šumavských pláních Kvildy a Nového světa ještě ve volné přírodě.

Tetřívek obecný
Tetřívek obecný
Hillside Strašín, Strašín 28, 342 01, +420 777347883
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!